Slovensko- krajina, kde sa úspech nenosí

Autor: Darko Čirovič | 1.3.2016 o 16:11 | Karma článku: 2,25 | Prečítané:  130x

Vo vyspelých spoločnostiach je bežným javom, že človek, ktorý vykazuje talent, nesmierne vlohy je touto spoločnosťou podporovaný. Finančne, či iným spôsobom motivácie. Ale u nás to tak nie je.

Je to smutné, ale nasledujúce riadky sú pravdou. Kto to nevidí, je slepec a my predsa žijeme v krajine, kde máme slepcov plné zástupy. Ako ináč opíšete národ, ktorý sa len sťažuje ako sa tu žije a pri tom vôbec neuvažuje, že si za túto situáciu môže sám. 

Ale o tom nechcem písať. Písať chcem o tom čo sa na Slovensku nenosí. Okrem toho, že je to aj slušné chovanie, tak je to niečo iné. Vlastnosť, ktorá iných ľudí pozdvihne morálne, pracovne, či finančne. V porovnaní s tými druhými. Je to vlastnosť, ktorú nazývam nadpriemernosť.

To, čo delí priemernosť dosiahnutého spoločenského postavenia v porovnaní s nadpriemernosťou preberať nemusím. Každý si to vie predstaviť a urobiť si názor o nadpriemernosti a taktiež o úspechu. Teda konkrétne to závisí od toho akú latku človek nasadí a ako si predstavuje úspech. Pre niekoho to môže byť moment, keď si založí rodinu a má trojizbový byt hoci aj v Revúcej a pre niekoho je predstava úspechu spojená s dosiahnutím pracovných a profesijných úspechov. Ale o tom tiež nechcem písať.

Kde teda žijem? 

V krajine, kde si ľudia navzájom závidia. Závisť sa stala našou bežnou súčasťou medziľudských vzťahov. V rodine, medzi susedmi, na pracovisku, všade. Stačí, že sused má nové auto a to auto je lepšie ako Vaše. A už sa s ňou stretávame. Závisť. Pod jej vplyvom sme schopní človeka, ktorý je len šikovnejší ako my sami a ktorý ma inú predstavu o úspechu schopní pourážať a ohovárať. Taká typická slovenská vlastnosť.

Úspech sa tu nenosí. Ak niekto vlastnou šikovnosťou dosiahne viac ako my, nedoprajeme mu jeho dosiahnuté úspechy. Ale čo je najväčším sklamaním, my mu tento úspech nielen nedoprajeme, ale my sa znížime k niečomu najhoršiemu- my tohto človeka urážame a ohovárame.

Prečo? Ja neviem odpovedať na túto rečnícku otázku. Keď sa vo vyspelej spoločnosti narodí a vyrastie niekto, kto má vlohy, talent a obrovskú dávku motivácie tieto jeho vlohy zlepšovať, tak sa mu poskytne priestor, prostriedky a motivácia na napredovanie. 

Vyplýva teda z vyššie napísaného, že nie sme vyspelá spoločnosť? Názor si znovu urobte sami. Môžem na záver dodať len toľko, že pre mňa spoločnosť, ktorá netoleruje úspech, nadpriemernosť, spoločnosť, ktorá závidí vyspelou nie je. Veď úspešní ľudia by mali byť už len motiváciou pre spoločnosť. Motiváciou pre stanovenie vyšších cieľov, vyššej latky, inej možnosti a levelu dosiahnutia vývoja spoločnosti.

Je teda naša spoločnosť vyspelá? Spoločnosť, ktorá netoleruje úspech a ktorá dokazuje svoje morálne dno tým, že nadpriemernosť sa potláča a znehodnocuje? Nie. Je mi ľúto, ale nie je to tak.

Do vyspelosti máme tak ďaleko.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prehrali a odišli k medveďom. Danko nie je prvý, kto sa po porážke stratil

Za medveďmi pravidelne chodil Vladimír Mečiar, po neúspešných voľbách sa trikrát vytratil aj Robert Fico.

KOMENTÁRE

Bojkot zasadania vlády vracia Dankovi v hre vážnosť

Tromfom Danka je teraz jeho nevypočítateľnosť, náladovosť.

PRIMÁR

Strachu sa bude dať zbaviť. Vedci ho zničia pomocou svetla

Objav pomôže obetiam traumatizujúcich zážitkov.


Už ste čítali?