Ako Andrej Kiska elementárnu slušnosť stratil

Autor: Darko Čirovič | 8.3.2016 o 13:07 | Karma článku: 4,99 | Prečítané:  347x

V pondelok 7. 3., 2 dni po parlamentných voľbách sa rozhodol prezident Andrej Kiska stretnúť a rokovať s lídrami politických strán, ktoré uspeli v parlamentných voľbách. S výnimkou Mariána Kotlebu, predsedu ĽSNS. Toho nepozval.

Extrémisti v parlamente

Je dovolené, je rozhodnuté. Voľby do NRSR dopadli ako dopadli a občan sa rozhodol. Do parlamentu sa dostalo 8 politických strán a hnutí. Pre mnohých dopadli voľby negatívne. Príliš veľa strán, veľký pokles SMERU, prepad Procházku, KDH mimo a prekvapujúce poskočenie Richarda Sulíka a jeho SaS. Diskusia o výsledkoch sa niesla aj v tomto smere. Avšak čo prekvapilo najviac je snáď každému jasné. Zvolenie krajne pravicovej, extrémistickej strany ĽSNS. Predsedom je všetkým známy predseda banskobystrického samosprávneho kraja- Marián Kotleba.

Môžeme diskutovať o tom, čo je príčinou tak enormného nárastu a výsledku tejto strany. Môžeme samozrejme vinu zvaľovať na všetkých. Na tzv. "štandardné politické strany", na občanov, na kohokoľvek. Príčina sa samozrejme nájde. Avšak je už neskoro o tom diskutovať. Občan sa rozhodol, poslal Mariána Kotlebu a jeho stranu do parlamentu. Tento fakt je nutné rešpektovať, keďže máme demokraciu, pluralita názorov je skutočnosť, ktorú v takomto systéme, akým je demokracia musíme a v konečnom dôsledku budeme brať do úvahy. 

Malý komentár k výsledku. Môj osobný názor je, že voľby dopadli logicky. Ľudia sú znechutení čo sa v štáte deje, sú znechutení z toho, ako doteraz viedli všetci politici našu spoločnosť. Ja osobne som krajnú pravicu nevolil, som síce sklamaný, avšak ľuďom sa nečudujem. Chcú zmenu. Siahli po krajnej možnosti. Nemôžem im to zazlievať.

Po voľbách je samozrejme už dlhoročným nepísaným pravidlom, že prezident poverí zostavením vlády lídra najsilnejšej strany, ktorá dosiahla najlepší výsledok. V tomto prípade je to Róbert Fico, predseda strany SMER - SD. 

Deň po voľbách sa rozhodol prezident Andrej Kiska pozvať na rokovania o budúcich krokoch lídrov všetkých politických strán, ktoré sa do parlamentu dostali. S jednou výnimkou. Prezident sa rozhodol ignorovať práve vyššie spomenutého Mariána Kotlebu. A to je skutočnosť, ktorá mňa osobne zaráža.

Prezident na úrovni Kotlebu

Krajnú pravicu principiálne odmietam. Extrémisti sú mi proti srsti ako je Ficovi pravicový zlepenec. Kotleba a jeho strana sympatizuje so slovenským štátom Tisa počas druhej svetovej vojny. Členovia strany sa vítajú pozdravom " na stráž". Áno, je to neprípustné, podľa môjho názoru až choré. Strana, ktorá sa otvorene hlási k sympatizovaniu s nacistickými ideami je pre niekoho, kto rozmýšľa zdravo a ctí si hodnotu ľudského života jednoducho neprípustná.

Mňa však zaráža iná skutočnosť. Prezident Kiska, ktorý iniciuje viaceré stretnutia s lídrami strán, ktoré sa do NRSR dostávajú odmietol pozvať predsedu banskobystrického samosprávneho kraja. To nie je správny krok. To je nezdvorilosť.

Andrej Kiska sa doteraz profiluje ako správny prezident. Jeho úradovanie je aktívne, zaujíma sa o situáciu v štáte, reflektuje a často komentuje aktuálne politické udalosti. Je takou protiváhou predsedovi vlády, R. Ficovi. Až do súčasnosti náš prezident preukazoval nielen pozitívne a aktívne pôsobenie, ale aj základy zdvorilosti a slušnosti. O to viac ma zaráža jeho rozhodnutie odmietnuť pozvať Mariána Kotlebu.

Je to práve Marián Kotleba, ktorý od začiatku svojho pôsobenia ignoruje súčasnú politickú špičku a tých, ktorí vedú náš štát. Je to práve on, kto v podstate koná "na vlastné triko" a k s svojim aktivitám nepripúšťa spoluprácu s inými. Odmieta sa stretávať s lídrami iných politických strán.

A práve tu je ten paradox, ktorý si pravdepodobne mnohí neuvedomujú.

Náš prezident sa týmto ( ne ) konaním istým spôsobom znížil na Kotlebovu úroveň. Už len základná politická, ale podľa môjho názoru aj ľudská slušnosť má taktiež svoje nepísané pravidlo. Stretnúť sa s lídrom každej strany, ktorá dosiahla volebný úspech v podobe vstupu do parlamentu. Kiska argumentuje tým, že odmieta pravicový extrémizmus. Lenže Kotlebu nevolili len extrémisti. Volili ho občania tohto štátu. A tým de facto Kiska neodmieta len Kotlebu, ale aj občanov. Tých, pre ktorých je tu ako ústavný činiteľ. Odmieta tých 8% občanov, ktorí volili ĽSNS a otáča sa im chrbtom.

Samozrejme, že strana, ktorá sa hlási k ideám, ktoré nekorešpondujú s rešpektovaním základných ľudských práv je extrémistická. Avšak je to práve Kotleba, ktorý svojou ignoráciou iných lídrov porušuje taktiež to nepísané pravidlo o prinajmenšom zdvorilostnom stretnutí sa. Lenže, na jeho úroveň týmto rozhodnutím padol aj náš prezident. A to práve nahráva Kotlebovi do karát. Je to možnosť poukázať na to, že ho prezident ignoruje. Ignoruje tým aj vzorku 8% občanov tohto štátu, ktorí sa rozhodli pre nejaký dôvod posunúť túto stranu do parlamentu.

Podľa môjho názoru sa Andrej Kiska mal stretnúť s Mariánom Kotlebom. Nemusí mu vyjadrovať  ( ne ) sympatie, nemusí ho presviedčať o tom, aby participoval na zostavení vlády. Mal sa s ním stretnúť, aby ukázal, že tá slušnosť, ktorou doteraz prezident dokazoval svoju veľkosť je stále jeho súčasťou. Že mu záleží aj na tých občanoch, ktorí volili práve extrémistov. Mohol mu na tomto stretnutí vyjadriť svoj postoj a aspoň vyjadriť argumentáciu, pre ktorú vylúči prípadné budúce stretnutia s predsedom ĽSNS. Avšak prezident tak neurobil.

Bol to práve bývalý predseda NSDAP-Adolf Hitler, ktorý svojim konaním "o nás, bez nás" vylučoval nezdvorilo a neslušne iné strany zo svojho konania. Je to práve Marián Kotleba, ktorý sa k určitým ideám tohto človek sám osobne prihlasuje. A to, čo napíšem je smutným faktom, avšak...

Je to práve prezident Andrej Kiska, ktorý elementárnu slušnosť, ktorú doteraz preukazoval stratil.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prehrali a odišli k medveďom. Danko nie je prvý, kto sa po porážke stratil

Za medveďmi pravidelne chodil Vladimír Mečiar, po neúspešných voľbách sa trikrát vytratil aj Robert Fico.

KOMENTÁRE

Bojkot zasadania vlády vracia Dankovi v hre vážnosť

Tromfom Danka je teraz jeho nevypočítateľnosť, náladovosť.

PRIMÁR

Strachu sa bude dať zbaviť. Vedci ho zničia pomocou svetla

Objav pomôže obetiam traumatizujúcich zážitkov.


Už ste čítali?